pametne skupnosti
za boljši turizem
v službi človeka
Idejna zasnova za prebojno prijavo na razpis Pametna mesta in skupnosti.
Cilj projekta: Vzpostavitev demonstracijskega okolja z (med)občinsko povezovalno platformo za vse deležnike v turizmu, ki temelji na tehnologijah Industrije 4.0 (kot so internet stvari, veriženje podatkovnih blokov, umetna inteligenca itn.) ter omogoča napredno uporabo in izmenjavo podatkov z namenom povečevanja pozitivnega učinka turizma in izboljšanja kvalitete življenja v lokalni skupnosti.
Projekt je namenjen občinam, ki želijo turizem razvijati trajnostno, izvajala pa ga bo interdisciplinarna skupina partnerjev: Arctur d.o.o., Univerza v Ljubljani (FRI), Univerza na Primorskem (Turistica), Univerza v Mariboru (FZT) in drugi.
Produkti Turizma 4.0 s svojo prebojno vrednostjo izkazujejo visok potencial in v celoti odgovarjajo na zastavljene cilje razpisa MJU, kar se bo odražalo tudi pri samem ocenjevanju. Posamezna občina se lahko glede na uporabno vrednost v lastnem lokalnem okolju odloči za enega ali več produktov T4.0.
Prav tako so lahko opisane rešitve del tematskega sklopa samo ene izmed občin v konzorciju, glede na zahteve razpisa MJU, pa je smiselna uporaba na ravni konzorcija, saj se tako stroški razvoja in implementacije produkta T 4.0 optimizirajo ter doseže več uporabnikov in se zagotovi trajnost. Več informacij
Za dodatna pojasnila smo na voljo po e-pošti: pmis@tourism4-0.org.
Vse rešitve so plod lastnega znanja in uspešnega sodelovanja visokotehnoloških podjetij in največjih slovenskih univerz. Kljub prestižnim nagradam, ki so jih te inovativne rešitve prejele doma in v svetu, bodo v sklopu tega projekta prvič implementirane na trgu. Slovenija lahko na ta način postane t.i. Living lab, preko katerega se bodo dobre prakse razširile po Evropi in svetu.
Poglejte si predstavitev idej iniciative Turizem 4.0, ki zastopa barve slovenske inovativnosti v pred-EXPO 2020 programu in najavlja svetovni dogodek letošnjo jesen v Dubaju.
ključne
aktivnosti
Skupni razvoj, testiranje in uporaba demonstracijskega okolja Turizem 4.0 v katerem bo omogočeno strateško načrtovanje na osnovi realnih podatkov. Praktična uporaba in demonstracija rešitev v sklopu projekta za področje turizma, ki bodo služile kot osnova za apliciranje tudi na druge sektorje ter hkrati v prihodnosti na druge občine.
- Vzpostavitev sistema merjenja pozitivnih in negativnih učinkov turizma na vsa področja življenja v lokalni skupnosti s pomočjo nagrajenega inovativnega orodja TIM (angl. Tourism Impact Model), ki omogoča tudi modeliranje in optimizacijo razvoja trajnostnega turizma. Več
- Merjenje, analize in predikcije turističnih tokov s pomočjo inovativne T4.0 FLOWS, ki omogoča napredne analize in napovedi gibanja turistov na podlagi anonimiziranih podatkov iz množice različnih virov, kot so recimo: števci prometa, podatki mobilnih operaterjev, prosto dostopna WiFi omrežja, turistične takse, prodane vinjete, letalski promet ter podatki globalnih turističnih platform. Več
- Upravljanje turističnih tokov s pomočjo Žetona sodelovalnega učinka (ang. CIT - collaboration impact token), digitalnega vavčerja, ki spreminja svojo vrednost glede na lokacijo in čas. Je inovativno orodje, ki vzpostavlja celovit sistem nagrajevanja in spodbujanja pozitivnega obnašanja vseh udeležencev v turizmu in je zasnovan na blockchain tehnologiji. Več
- Digitalizacija kulturne dediščine in inovativna uporaba le-te za ustvarjanje novih mikro destinacij in preusmerjanje turističnih tokov na manj obremenjene lokacije za enakomeren razvoj občin. Sinergije s projekti DIKD vodilnih turističnih destinacij na podlagi nagrajene metodologije Heritage+. Več
Skupna vizija vseh aktivnosti je izboljšanje stopnje digitalizacije in interoperabilnosti virov podatkov na občinski in regijski ravni za lažje zagotavljanje kvalitete življenja lokalne skupnosti.
Utemeljitev
Turizem je zagotovo ena od panog, ki so v času pandemije Covid-19 utrpele največ škode. Prvič v zgodovini se je svetovni turizem ustavil, z njim pa tudi vse dobaviteljske verige. Šele takrat je svet pravzaprav uvidel, kako pomembna panoga je v resnici turizem in kako velike razsežnosti ima na druga področja našega življenja.
Dobro leto pred pričetkom pandemije smo zagnali največji znanstveno raziskovalni projekt na področju turizma v zgodovini Slovenije. Združili smo znanje treh največjih univerz in visokotehnološkega podjetja Arctur ter drzno postavili temelje na trditvi, da turizem ne more biti trajnosten, če ne upošteva dobrobiti lokalne skupnosti.
V ospredje smo postavili prebivalca destinacije in ne več turista, saj se je že prevečkrat pokazalo, kako velike in uničujoče posledice ima nepravilno upravljanje s turizmom na destinaciji. Nadaljevali smo z ugotovitvijo, da se sodobne tehnologije, ki so v drugih panogah prisotne že več let (recimo superračunalniške simulacije (HPC), umetna inteligenca (AI), obdelava velikih količin podatkov (HPDA), veriženje blokov (Blockchain) in druge), turizem zaobšle v velikem loku. Oziroma bolje rečeno – turizem jih ignorira in zato so te tehnologije postale orodje velikih svetovnih korporacij, ki svoje velike dobičke kujejo na nepoznavanju turističnih ponudnikov in destinacij. In tu ne mislimo samo na provizije pri vzpostavljanju storitev temveč predvsem na pridobivanje podatkov in ustvarjanje dodane vrednosti z analiziranjem teh podatkov ter napovedovanjem trendov. Interdisciplinarna skupina znanstvenikov, sestavljena iz strokovnjakov za turizem in računalništvo, je pripravila rešitev, ki prej omenjene tehnologije četrte industrijske revolucije (t.i. Industrija 4.0) prinaša v turizem. In rodil se je Turizem 4.0!
Končno bodo lahko lokalne skupnosti same zbirale in analizirale podatke, s pomočjo katerih bodo lažje in bolj uspešno gradile turizem na svoji destinaciji. In to tak turizem, ki bo imel kar največje pozitivne učinke na lokalno skupnost ob čim manj negativnih. Ravno v tej kritični situaciji je pravi trenutek, da občine vzamete škarje in platno v svoje roke in ukrojite smernice turizma prihodnosti. Za to potrebujete podatke, ki jih morate nabrati iz svojega okolja. Zgraditi je potrebno mrežo senzorjev in sistemov, ki bodo samodejno zbirali podatke in jih preko enotne platforme pretvarjali v koristne informacije za odločevalce. Razpis Pametna mesta in skupnosti je kot naročen za izvedbo takega projekta in z veseljem vam bomo pomagali pri oblikovanju take rešitve, ki vam, vašim turističnim ponudnikom in vašim občanom prinesla kar največ koristi.
Nekaj utrinkov o Turizmu 4.0 drugje: Skupnosti občin Slovenije, Slovenska turistična organizacija, RTV Slovenija